gry komputerowe wpływają na nasze mózgi

Jak gry komputerowe wpływają na nasze mózgi?

Gry komputerowe od dawna stanowią znaczącą część naszej kultury. Dzięki nim jesteśmy w stanie przenieść się do wirtualnych światów pełnych wyzwań, przygód i interakcji. W zasadzie, odkąd powstały pierwsze gry komputerowe, rozpoczęła się publiczna debata na temat tego, czy jest to forma rozrywki negatywnie wpływająca na nasze życie, czy wręcz przeciwnie. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie, jak gry komputerowe wpływają na nasz mózg i czy należy się ich obawiać?

Czym tak naprawdę są gry komputerowe?

Najprościej rzecz ujmując, gry komputerowe to interaktywne programy, które umożliwiają graczom wchodzenie w różne interakcje. Rozgrywki można prowadzić za pośrednictwem komputerów, konsol do gier, smartfonów lub tabletów. Wśród gier komputerowych można wyróżnić gry zręcznościowe, strategiczne, fabularne, sportowe i przygodowe. Jak widać, mogą one przyjmować różne formy, dzięki temu każdy znajdzie coś dla siebie.

Jak „granie w gry” rozwija nasz umysł?

Chociaż w sieci nie brakuje informacji na temat szkodliwości gier komputerowych, szczególnie na mózg młodego człowieka, okazuje się, że taka forma rozrywki może wpływać pozytywnie na nasze życie. Jak to możliwe? Jak wynika z badań, gry komputerowe mogą pomóc w rozwoju niektórych funkcji mózgu. Co więcej, poprawiają koncentrację i skupienie. Okazuje się, że wielogodzinne rozgrywki online wcale nie są tak szkodliwe ani bezużyteczne, jak mogłoby się wydawać i jak do tej pory przypuszczano.

• Skupienie i koncentracja – gry stawiają przed graczami różnorodne wyzwania, które wymagają często szybkiego podejmowania decyzji, utrzymania uwagi przez dłuższy czas, a także rozwiązywania problemów. W grach akcji gracze muszą reagować bardzo dynamiczne i często mierzą się z nieprzewidzianymi sytuacjami, co wymaga skupienia i koncentracji. Podobne skupienie wymagane jest także w grach strategicznych, gdzie trzeba planować kolejne ruchy. Regularne wyzwania, z którymi mierzą się gracze, przyczyniają się do poprawy zdolności skupienia i koncentracji. Co ciekawe, nie tylko w kontekście gier, ale także codziennego życia. Badania sugerują, że osoby regularnie grające w gry są bardziej skupione na poszczególnych zadaniach. Tak więc można powiedzieć, że gry mogą być niejako treningiem dla mózgu.
  • Umiejętności przestrzenne i spostrzegawczość – takie umiejętności przydają się zarówno w życiu codziennym, jak i podczas rozgrywek w gry komputerowe. Gry prezentują graczom przestrzenie trójwymiarowe, w których konieczna jest orientacja przestrzenna i umiejętność szybkiego poruszania się. Gracze muszą szybko przetwarzać informacje, oceniać odległość, planować ruchy i identyfikować przeszkody. Gry komputerowe stawiają przed graczami różnego rodzaju zadania wymagające spostrzegawczości i szybkiego reagowania, co jest szczególnie widoczne w grach akcji. Gracze, chcąc odnieść sukces, muszą bacznie obserwować otoczenie, odpowiednio reagować, unikać pułapek, ataków ze strony wrogów itp. Podobnie jest w grach przygodowych. Gracz musi odczytywać wskazówki lub szukać przedmiotów, co wymaga skupienia, uwagi na detalach i spostrzegawczości.
  • Rozwój umiejętności kognitywnych – niektóre gry komputerowe, zwłaszcza logiczne i zręcznościowe, mogą pobudzać różne obszary mózgu, prowadząc do szybszego przetwarzania informacji, poprawy pamięci czy umiejętności rozwiązywania problemów. Regularne granie w gry komputerowe może rozwijać umysł, zwłaszcza u dzieci i młodzieży.
  • Zwinne ręce – gry komputerowe wymagają zręczności i szybkiego reagowania, dlatego będą sprzymierzeńcem, jeśli chcesz ćwiczyć zwinność rąk. Co ciekawe, taka rozrywka pozytywnie wpływa na szybkość i precyzję pracy chirurgów. Na łamach „Archives of Surgery” opublikowano badania, z których jasno wynika, że lekarze używający laparoskopii, operują 27% szybciej, popełniając 37% mniej błędów, jeśli grają w gry wideo około trzech godzin w tygodniu, w porównaniu z chirurgami, którzy nie są graczami.
  • Więcej szarych komórek – okazuje się, że regularne granie w gry wideo może zwiększyć ilość szarych komórek. Gdy ćwiczymy swój umysł, kora mózgowa pogrubia się w obszarach związanych z koordynacją i przetwarzaniem wrażeń zmysłowych (tak wynika z badań neurologa Richarda Haiera i zespołu z University of California).

Zagrożenia związane z grami komputerowymi

Oczywiście granie w gry wideo może nieść ze sobą także wiele negatywnych aspektów. Niestety coraz więcej osób dotyka uzależnienie. Zbyt długie godziny spędzone na rozgrywkach negatywnie wpływają na nasze codzienne funkcjonowanie. Co więcej, długie siedzenie przed komputerem może prowadzić do różnego rodzaju problemów zdrowotnych takich jak bóle kręgosłupa, otyłość, choroby oczu, zaburzenia snu. Brak aktywności fizycznej i nieodpowiednia postawa podczas grania mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Niestety niektóre gry komputerowe, zwłaszcza te, w których jest dużo przemocy, są przyczyną zwiększonej agresji i przemocy w życiu realnym. Badania sugerują, że ekspozycja na przemoc w grach wideo zwiększa skłonność do agresji u młodszych osób.

Nadmierne granie w gry często prowadzi też do izolacji społecznej, gracz często traci kontakt ze znajomymi i rodziną, ponieważ nie ma czasu na kontakty społeczne.

Czy gry komputerowe to dobra forma rozrywki, czy warto się ich obawiać? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Z pewnością zrozumienie wpływu gier wideo na nasze mózgi wymaga prowadzenia dalszych badań, ale także świadomości ze strony graczy. Granie w gry z umiarem i świadomością na pewno nie będzie dla nas szkodliwe. Co więcej, może wspierać rozwój umysłowy i społeczny.

Specjalności z artykułu

Celem nauczania jest stworzenie gry zaczynając od fazy projektowania, implementowania założeń przez tworzenia zasobów graficznych, aż po różne sposoby marketingu/promowania gier zgodnie z zasadami obowiązującymi podczas pracy każdego zespołu produkującego gry.